Sady auto žárovek marki: Citroen / Citroën

Citroen
Oficiální stránky Citroen

Citroën – francouzská značka automobilů, dodávkových automobilů a nákladních automobilů, kterou založil inženýr André Gustave Citroën v roce 1919. Značka značky Citroën symbolizuje ryté sítě, které je součástí ozubeného kola, pro které André získal patent na polském území.

První automobil Citroen typu A opustil továrnu 28. května 1919. Tento model byl vybaven elektrickým startérem, elektrickým osvětlením a měkkou střechou. Při spalování na úrovni necelých čtyř litrů benzínu asi 60 kilometrů ho postavilo jako ekonomické auto na pozadí konkurenčních řešení. Po vyhlášení prodeje auta za pouhé dva týdny bylo do továrny doručeno více než 16 000 objednávek. Továrna zahájila zhruba 100 vozů za měsíc, což bylo pro tyto časy nesmírně velký úspěch.

Po rekonstrukci závodů dosáhl počet vyrobených automobilů v krátké době na úrovni 100 vozů denně, což bylo nutné s tak velkým množstvím objednávek.

V roce 1976 založila společnost Citroen společnost Peugeot, která významně zlepšila finanční pozici značky. Díky společnému výzkumu obě značky snížily koš, při zachování úplného oddělení vyráběných vozidel.